MASIGNCLEAN101

WordPress’i Optimize Etmek

WordPress’i Optimize Etmek
Uzun süredir wordpress ile ilgili detaylı anlatım yapmamıştım. Konuya giriyorum, WordPress Bilindiği Üzere En iyi Blog Sitelerinden Biridir. Biz Webmasterlara oldukça kolaylık sağlar. Birçoğumuzun sitesi wordpress’tir. Yani wordpress vazgeçilmezimizdir.Genel olarak webmasterlara kar sağlamaktadır.

WordPress sitelerimiz genellikle şişer , resimlerden dolayı kasar, bazı kodlamalardan dolayı ağır çalışır.Bunun gibi etkenlerin çözmüde mevcuttur tabi.

Çağımızın en çok kullanılan hazır sistemlerinden biri olan WordPress gittikçe büyümekte. Bu büyüme gittikçede artmaktadır. Günümüzdeki her 2 blogtan biri WordPress kullanmakta ve WordPress optimize etmenin ne demek olduğunu çoğu da bilmemektedir. Bu makalemizde wordpress sitelerinin optimize edilmesini anlatacağız.

İlk olarak WordPress sürümünüzü kontrol edin. Eğer sürümünüz eski ise hemen WordPress sürümünüzü güncelleyin.Unutmayın güncel olmak , çağa ayak uydurmak her zaman sizin yararınızadır. Sürümünüzü güncellemekten kesinlikle çekinmeyin.

Ardından kullandığınız eklentiler ne olursa olsun eklentilerinizi güncelleyin. Böylece eklentiler websitenizi hem daha az yoracaktır hem de websiteniz az da olsa hızlanacaktır. Eğer eklentileriniz de herhangi bir hata varsa onarılmış olucaktır. Hatalı kodlar yenisi ile değişecektir.
Temanızda kullanılan CSS stillerini tek dosyada birleştirin ve kesinlikle CSS Sprite kullanın.CSS Sprite‘ın ne olduğunu nasıl olduğunu ilerde bir makalemde anlatacağım.Css Sprite benim ilgi alanımdır. Kullandığım temalarda kesin aradığım özelliktir belirtmek isterim.

Diğer websitelerinden gereksiz javascriptler çekmeyin.Burda kastettiğim güvensiz websiteleri. Bu javascriptler sitenizi yavaşlatacaktır.Bu sitenize – bir not verecektir.

WordPress sitenizde kesinlikle “Cache sistemi” kullanın.Size önereceğim eklenti “W3 Total Cache” Cache(Önbellek) sistemi belirlediğimiz alanları (sayfa , kategori , makale , etiket..) bir kere yükler ve sunucuya kaydeder.Websitenize giren ziyaretçiler websitenizi sadece 1 kere yükler ve daha sonraki gezinmelerini cache(önbellek) sistemi üzerinden yaparlar.Bu da hem websiteniz hem de hostinginizi rahatlatır.Cache sistemini yakın zamanda bir makalemde ayrıntılı olarak anlatacağım.Bu eklentide benim için önemlidir. 

Temanızda ki w3 ve css hatalarınızı giderin.Az da olsa size faydası olacaktır.

Bunun yanında CleanFix Eklentisi ile sitede eklemeler yaparken görmediğimiz hatalar oluşacaktır. Bu eklenti sayesinde bu hataları giderecek ve sitenizi bir eklenti sayesinde daha optimize etmiş olacaksınız.

Bir eklentiyi daha belirtmeden geçemeyeceğim.Bu eklentimiz ise WP-Optimize eklentisidir. Bu eklenti de size optimize etmek için birçok yarar sağlayacak ve sitede oluşan hataları ve spam yorumları bile kaldırmanıza yardımcı olacaktır.Yine kullandığım bir eklenti eğer bazı eklentileri temanızın kodlarına ekletme imkanınız varsa bu sizin daha çok yararınıza olacaktır.
Paylaşmak Güzeldir :
Oğuzhan

Yorumları Görüntüle