Resimleri Optimize Etme

Resimlerin yavaş yüklenmesi sayfanın daha ağır açılmasına neden olabilir. Ancak problemi çözüme kavuşturacak bazı işlemler sonrasında kolay bir şekilde resimlerin yavaş yüklenme sorununa engel olabilirsiniz ve internet sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Online Sayfa Hızı testi sonucunda resimlerinizin yavaş ölçüldüğü ile ilgili bir problem ile karış karşıya kalmış olabilirsiniz. Yada daha sayfanızı nasıl hız testine sokacağınız hakkında bir fikriniz yok. Aşağıda vereceğim linkten hemen  sitenizi bir hız testine tabi tutabilirsiniz.

Sayfanızı Hız Testine Sokmak İçin Tıklayın.

Daha sonra yukarıdaki siteden test yaptınız ancak resimlerinizin optimize edilmesi gerektiği ile ilgili ufak bir uyarı aldınız. Hiç üzülmeyin size vereceğim taktikler ile bu sorun ile başa çıkabileceksiniz.

Resimlerinizi doğru şekilde biçimlendirmek ve sıkıştırmak fotoğrafın boyutunun azalmasına neden olur.

Fotoğraflar da 2 çeşit düzenlemeye gitmeniz gerekmektedir. Temel optimizasyon ve gelişmiş optimizasyon.

Temel optimizasyon; isminden de anlaşılacağı gibi resimlerin gereksiz yerlerini kırpmak, resim açıklamalarını kaldırmak ve resmi uygun olduğu şekilde paylaşmaktır. Bu ayarlarını normal bir fotoğraf düzenleyici ile halledebilirsiniz. Tercih ettiğimiz program ; GIMP

Gelişmiş optimizasyon;
Resim sıkıştırıcı kullanarak resimlerinizin boyutunu azaltabilirsiniz. JPEG uzantılı resimler için
jpegtran yada jpegotim kullanabilirsiniz. PNG uzantıları için ise OptiPNG kullanabilirsiniz.


Bilgi paylaştıkça çoğalır..

Bu makale hakkında fikirlerinizi paylaşın..
Bildirim
Bu özellik henüz aktif değil.
Anladım