MASIGNCLEAN101

Telefon Bataryası Nasıl Kalibre Edilir ?

Telefon Bataryası Nasıl Kalibre Edilir ?
Telefonunuzun pilinin birkaç dakika içinde% 60'dan% 50'ye düştüğünü fark ettiyseniz, pilinizin mutlaka kalibre edilmesi gerektiği sonucunu çıkarırız.

Bu, çoğu pille çalışan elektronikte bu günlerde oluşan bir sorundur; bu nedenle bu işlem iPhone, Android ve hatta tabletler veya dizüstü bilgisayarlarda (neredeyse hepsi lityum iyon pil kullanmaktadır) çalışmalıdır. Gerçekten büyütülecek bir sorun gibi durmasa da bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bu sorunun nedeni ise oldukça basittir. Piller kullanımları gereği zamanla eskir. İlk aldığınız kapasiteye göre daha da azalır ancak bunu telefon algılayamamaktadır.


Telefon Bataryası Telefonun Bataryasını Nasıl Kalibre Ederim ?


Akıllı telefonunuzun pilini kalibre etmek kolay bir iştir sadece biraz zaman ve sabır gerektirir.

Öncelikle telefonun şarjının tamamen bittiğinden emin olmanız gerekmektedir. Telefonu açmaya çalışın. Eğer telefon yeterli şarjın olmadığı uyarısını verirse kalibreye başlamak için uygun bir durum.

Telefonu açmadan şarj cihazına takınız. Telefonun %100 şarj olmasını bekleyiniz. Bazı kişiler telefonu %100 şarj olduktan sonra bile 1 saat kadar prizde tutmayı önerebilirler ancak bu durum o kadar da gerekli değildir.

Bundan sonra telefonunuzu açın ve telefonun önyüklenmesini bekleyin. Ana ekrana geldiğinde, pil ölçerinin% 100 olduğunu doğrulayın ve şarj cihazından çıkarın. Artık telefonunuzun pili kalibre olmuştur.

Hangi Sıklıkla Bataryamı Kalibre Etmeliyim ?

Telefonu kalibre etmek için belirli bir kural yoktur. Eğer telefonunuzun bataryası sizi bu kadar ilgilendirmiyorsa bile gerçekten bu kalibreyi yapmanıza gerek yoktur. Ancak telefonun en doğru batarya durumunu göstermesini istiyorsanız iki ayda bir olacak şekilde kalibre etmeniz gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Bataryanın Ömrünü Uzatır Mı ? 

Bu mümkün olsaydı kimse yeni batarya olmak zorunda kalmazdı. Ancak çoğu uzman, kalibrenin her iki ayda bir yapılmasının doğru olduğunu savunmakta.
Paylaşmak Güzeldir :
Oğuzhan

Yorumları Görüntüle