Telefonum Şarj Etmiyor, Ne Yapmalıyım?

Telefonlarımız sürekli şarj edilmesi gereken bataryalarla çalışır. Ancak, telefonlarımızda şarj kablosuna taktığımız zaman şarj etmeme gibi problemler ile karşılaşmamız an meselesi. Bu endişe verici olabilir çünkü eldeki soruna bağlı olarak, masraflı bir çözüm ile karşı karşıya kalabiliriz. (Servise gönderip 20 gün telefonsuz kalmakta cabası.)
Neyse ki telefonu servise götürmeden önce problemi kendiniz çözebilir misiniz, ona bir bakalım.

şarj


Bir duvar prizinden şarj ediyorsanız, prize ilişkin herhangi bir sorun olmadığından emin olun. Prizin çalıştığından emin olmak için alternatif cihazlara veya fişlere takmayı deneyin.
Telefonunuzu bilgisayarınızdan USB portu üzerinden şarj ediyorsanız, diğer USB tabanlı cihazlara takarak portun kendisinin çalıştığından emin olun.
Güç kaynağında bir sorun yoksa, hatalı bir adaptörünüz olabilir. Etrafta yatan başka USB güç adaptörleri varsa, çalışıp çalışmadığını görmek için farklı bir adaptöre geçmeyi deneyin.
Bazı durumlarda, resmi olmayan aksesuarları kullanmak şarjla ilgili sorunlara yol açabilir. Özellikle iPhone kullanıcıları için bu durum geçerlidir.

Telefonunuzla ilgili bir çok sorunu çözmenin en kolay yolu, kapatıp tekrar açarak yeniden başlatmanızdır.
Telefonunuzu birkaç yıldan beri kullanıyorsanız, pilinin artık şarj kabul etmeyeceği noktaya düşmüş olma ihtimali yüksektir.
Android kullanıcıları için, bataryanızın durumunu gösteren ücretsiz uygulamalar olan Amper veya AccuBattery yazılımlarını indirebilirsiniz.
Su hasarı, telefonunuzun şarj olmamasının başka bir nedeni olabilir.

Ayrıca, telefonunuzu resmi veya yetkili bir servis merkezine göndermenizi öneriyoruz. Bunun nedeni, kullandıkları parçaların orijinal ve çalışması onaylanmış parçalar olmasıdır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır..

Bu makale hakkında fikirlerinizi paylaşın..
Bildirim
Bu özellik henüz aktif değil.
Anladım