MASIGNCLEAN101

Android Telefonda Virüs Nasıl Kaldırılır?

Android Telefonda Virüs Nasıl Kaldırılır?
Geçtiğimiz günlerde Google, Play Store üzerindeki milyonlarca indirme almış olan uygulamayı mağazadan kaldırdı. Çünkü uygulama içerisinde kötü amaçlı yazılımlar bulunmaya başlandı. Ne yazık ki, kötü amaçlı yazılımlar söz konusu olduğunda telefonlarımız savunmasız kalabiliyor.
Telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyorum.
android telefonlarda virüs

1. Şüpheli uygulamaları kaldırın

Telefon üzerindeki yüklediğinizi hatırlamadığınız uygulamaları kaldırmanızda fayda var. Özellikle küçük geliştiricilerin ücretsiz uygulamaları fazla sayıda virüs içerebilir. Telefonunuzun güvenliği açısından, orijinal yayıncısı tarafından paylaşılmış uygulamaları indirmenizde fayda var.
Uygulamaları kaldırmak için, Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> Tüm Uygulamalar bölümüne gidin ve ardından söz konusu uygulamaya tıklayın. 

2.Virüs programı edinin

Bir cihazdaki kötü amaçlı yazılımları onaylamanın en kesin yolu bir virüs programına sahip olmaktır. Mobil antivirüs indirmeleri otomatik olarak tarayabilir ve kişisel bilgilerinizi sızdırabilecek, cihazınızda pop-up reklamlara izin verebilecek veya telefonun pilini boşaltabilecek uygulamalar hakkında uyarabilir. Kaspersky, Avast, Norton ve AVG gibi büyük güvenlik yazılımı sağlayıcılarında, bazıları ücretli olan, ancak tümü ücretsiz bir seçenek sunan Android uygulamaları da vardır.

3.Fabrika ayarlarına dönün

Şüpheli uygulamaların kaldırılması, telefonunuzun sinir bozucu mesajlar açmasını ya da daha kötüye gitmesini engellemezse, telefonunuzu tüm verilerden temizleyeceğiniz bir fabrika sıfırlama işlemi sizi bekliyor olabilir.

4.Güvenilir kaynakları tercih edin

Uygulamaları her zaman Google Play'den veya diğer güvenilir kaynaklardan indirin ve yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ve bildiğiniz uygulamaları indirin.

Paylaşmak Güzeldir :
Oğuzhan

Yorumları Görüntüle